Mini Kiwi


Zaczynamy przygodę z bardzo ciekawą rośliną - Aktinidią ostrolistną (Actinidia arguta) - Mini Kiwi.
 
Owoce Mini Kiwi to bogactwo witamin (C - czterokrotnie więcej niż w cytrynach, E, A, B1, B2 itd.), karetonoidów (beta-karoten, luteina), związków fenolowych (polifenole, flawonoidy) oraz mikro i makroelementów (potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo). Cechują się bardzo dużym aromatem i smakują lepiej niż tradycyjne kiwi, ale co nie mniej ważne można je jeść bez obierania z uwagi na miękką skórkę pozbawioną włosków. Uważane są za jedne z najbardziej odżywczych owoców, a przy tym są mało kaloryczne, więc można się nimi objadać do woli  - więcej informacji na stronie aktinidia.pl.
  
Na początek założyliśmy niewielką 1ha plantację, na której będziemy zdobywać doświadczenie w uprawie w oparciu o wiedzę i cenne wskazówki pasjonatów tej rośliny.
  
W tym miejscu chciałbym złożyć serdeczne podziękowania dla dr hab. inż. Piotra Latochy - pracownika naukowego Katedry Ochrony Środowiska Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie, który zawsze  służy pomocą i chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem w uprawie Mini Kiwi.
  
Aby zacieśnić współpracę między plantatorami, na spotkaniu założycielskim zostało powołane do życia Stowarzyszenie Plantatorów Mini Kiwi, którego pierwszym prezesem został wybrany dr hab. inż. Piotr Latocha.
  
Mimo, iż na pierwsze owoce z naszej plantacji przyjdzie nam jeszcze poczekać, to zachęcam wszystkich do zapoznania się z tym bardzo zdrowym owocem. Nie jest to łatwe z uwagi na niską podaż, ale warto rozglądać się dobrze na stoiskach owocowo-warzywnych. Pierwsze owoce pojawiają się na rynku od połowy września.
 
Mini Kiwi - plantacja, owoce
Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz
Znajdź nas na Facebooku
Powered by Kopage